Pandemi: Tuvalet Kâğıdı

Koronavirüs günlük yaşamımız için sürekli artan bir tehdit haline geldikçe, dünyadaki insanların Türkiye'de de olduğu gibi değerini bir kez daha anladığı ve uğruna ufak çaplı savaşların bile yaşandığı temzlik ürünü olan tuvalet kâğıdından bahsediyoruz.

13 Mayıs 2020

Tuvalet kâğıdına alternatif düşünceler oldukça fazlaydı.

Alternatif Tuvalet

Tuvalet kâğıdı insanlık tarihinin çoğunda bulunmamaktaydı, bu yüzden farklı bir dizi temizlik malzemesi ile uğraşmamız gerekiyordu. Doğanın yaprak, çimen ve yosun gibi bazı tuvalet kağıdı seçenekleri kulağa mantıklı gelebilir fakat konfor her zaman bir öncelik değildi ve kimi zaman odun talaşı da iş görüyordu. Arka tarafı suyla yıkamak veya daha soğuk iklimlerde kar ve daha sıcak olanlarda kum ile temizlemek, dünya çapında da nispeten hijyenik bir uygulama haline geldi. Ülkemiz de dahil olmak üzere, İslam ülkelerinde ve Hindistan da hâlâ oldukça tercih edilen bir durum.

Romalılar, ortak tuvaletlerinde çubuk üzerinde bir sünger paylaştılar

Tuvalet Süngeri

Eski Yunanlılar kil veya çanak çömlek parçaları kullandılar; Romalılar ortak tuvaletlerinde temizlenmek için bir kova tuzlu su veya sirke çözeltisi içinde durulanmış çubuk üzerinde bir sünger paylaştılar. Sömürge öncesi Amerikan medeniyetlerinde ise mısır koçanının sadece yemek için kullanılmadığını söyleyelim. Bazı toplumlarda yün, dantel ve kenevir gibi kumaşlar veya malzemeler zenginler için silme tercihi haline geldi. Taşlar, deniz kabukları, meyve derileri ve kürklerden bahsetmiyoruz bile ...

Tuvalet kâğıdı ne zaman icat edildi?

Tuvalet Kâğıdı

Kâğıda gelince, belki de tuvalette faydalarını ilk gören Çinliler olması şaşırtıcı değil. Bir devlet görevlisi olan Yan Zhitui 589 yılında halkı, üzerinde felsefi söylemlerin basılı olduğu kâğıtları tuvalet ihtiyaçlarını giderdikten sonra temizlenmek için kullanmaları konusunda uyardı. 14'üncü yüzyılda imparator, banyo ihtiyaçları için iki metreye üç metre ölçülerinde kâğıt çağrısında bulunan bir kararname yayınladı. Neden bu kadar büyük ölçülere ihtiyaç duyduğunu düşünmemek en iyisi.

Bu gelişmelere rağmen yine de tuvalet kâğıdı yüzyıllar sonra olduğu gibi gerçekten de bir rulo haline geldi. İnsanlar eski dergileri kullanmaya başlamışlardı, ancak 1857'de New York merkezli girişimci Joseph Gayetty ticari olarak paketlenmiş ilk tuvalet kâğıdını satmaya başladı ve “çağın en büyük gereksinimi!” diye pazarlandı. Ancak tuvalet kâğıdı güçlü değildi ve bildiğimiz rulo şeklinde satılmaya başlanması yirmi yıldan fazla sürdü. Bununla birlikte 3 katlı ve ultra yumuşak tuvalet kağıdı 20. yüzyıla kadar gerçekleşmeyecek bir rüyaydı.Kaynak: 1
İlginizi Çekebilir