Bir Diktatörün Hayatı: Mussolini

Benito Mussolini, 1925'ten 1945'e kadar İtalya'yı yönetmiş ve daha sonraları faşist bir diktatör haline gelen İtalyan siyasi lideriydi. 1919'da paramiliter faşist hareketi kurdu ve 1922'de başbakan oldu. Vatandaşları tarafından Duce (Lider) ya da sadece Mussolini olarak adlandırdı ve liderliğini desteklemek için Alman diktatörüne güvenerek II.Dünya Savaşı sırasında Adolf Hitler ile ittifak kurdu. Başlangıçta devrimci bir sosyalist olan Mussoli'nin faşit diktatörlüğe giden hayat hikayesine başlıyoruz...

13 Mayıs 2020

Mussolini’nin Çocukluğu

Mussolini Ailesi Benito'nun annesi ve babası.

29 Temmuz 1883'te İtalya'nın Verano di Costa şehrinde doğan Mussolini, demirci ve ateşli bir sosyalist olan Alessandro Mussolini'nin ve dindar bir Katolik anne olan Rosa Maltoni'nin oğluydu. Çoğu kayıtlara göre, Mussolini’nin ailesi basit, küçük mahallede yaşıyordu. Genç Mussolini, bir öğrenciyi bıçaklamaktan dolayı ilk yatılı okulundan 10 yaşında kovuldu. 14 yaşındayken ise başka bir öğrenciyi bıçakladı fakat sadece okuldan uzaklaştırma aldı.

Sosyalist Mussolini

Mussolini İsviçre'de 1903 yılında İsviçre'de tutuklandıktan sonra çekilmiş fotğrafı.

Mussolini’nin gençlik döneminin büyük bir kısmı İsviçre'de seyahat etmekle, ülkenin Sosyalist Partisine katılmakla ve polisle çatışmakla geçti. 1909'da sosyalist bir gazetenin editörü olmak için Avusturya-Macaristan İmparatorluğu'na taşındı, ancak basın özgürlüğünü düzenleyen gelen yasaları ihlal etmekle suçlanarak İtalya'ya geri gönderildi. 1910'da Mussolini başka bir sosyalist gazetenin editörü oldu, yine kısa süre sonra şiddeti kışkırttığı için altı ay hapis yattı. Yirmili yaşlarında hapisteyken otobiyografisinde sıkıntılı okul yıllarını ve birçok romantik fetihini detaylandırmaya başladı. Mussolini, 1914'te Sosyalist Parti'den ayrıldı. Kendi gazetesine başlayarak, ülke çapında huzursuzluk yayılması amacıyla destekçilerine şiddeti teşvik etti.

Gazeteci Mussolini

Mussolini Cephede Yaralandıktan Sonra 1917'de cephede yaralandıktan sonra (sağdaki).

1915'te Mussolini, I. Dünya Savaşı'nda İtalyan ordusuna katıldı. Cephede savaştı ve yaralanıp taburcu edilmeden önce onbaşı rütbesinine kadar yükselmişti. Mussolini gazetelere geri döndü ve 1918'de bir diktatörün İtalya'nın kontrolünü ele geçirmesi çağrısında bulundu. Mussolini ve takipçilerinin baskısı, hükümeti düşman olarak gördükleri yabancıları hapsetmeye zorladı. 1919 yılında Versay Antlaşması'ndan memnuniyetsiz kalan Mussolini, çeşitli faşist grupları Faşist Mücadele Birliklerinin İttifakı adlı ulusal bir örgütte topladı. Mussolini tüm bunlar olurken gazete ofisinde silah ve patlayıcı bulunduruyordu.

Mussolini’nin Yükselişi

Mussolini Halka seslenirken.

1921 yılı sonuna kadar Mussolini, faşist aday olarak bir genel seçimde yer aldı ancak seçimlerde çok da iyi bir performans gösteremedi. Seçimlerden iki gün sonra Mussolini, hükümeti devirmek için silah topladığı iddialarından tutuklandı. Ertesi günü ise ceza almadan serbest bırakıldı. Seçimler Faşistler için büyük bir kazanç sağladı, Mussolini parlamentoda milletvekili olarak yer aldı.

İtalyan Faşizmi İktidara Yürüyor

Kara Gömlekliler 1922'de Mussolini ve Kara Gömlekliler Roma'ya girdiklerinde.

1922'de Faşistlere kadroda olanlar da dahil olmak üzere üniforma olarak kara gömlek giymeleri söylendi. Tüm parti üyeleri kadro üyesi olarak kabul edildi. Daha sonraları kara gömlekliler olarak adlandırılacaklardı. Kısa süre sonra Komünist ve Sosyalist ofisleri de yakan Faşist mangalar tarafından birkaç İtalyan şehri ele geçirildi. Ekim 1922'de Mussolini, teslim edilmediği takdirde hükümeti kontrol altına almak için Roma'ya gitmekle tehdit etti.

Faşistler bazı yerel yönetimlerin kontrolünü ele geçirmişti, hükümet yavaş hareket etse de sonunda birlikler gönderdi. Sıkıyönetime geçmeyi reddeden Kral III. Vittorio Emanuele, binlerce silahlı Faşistin Roma'ya girmesini izledi. Hükümeti feshetti ve Mussolini'den yeni bir hükümet kurmasını istedi. Mussolini Başbakan, İçişleri Bakanı ve Dışişleri Bakanı oldu. Mussolini bir gecede diktatör olmadı ancak İtalyan parlamentosuna 3 Ocak 1925'te yüce iktidar hakkını ileri süren bir konuşma, genellikle Mussolini'nin İtalya'nın diktatörü ilan ettiği etkili tarih olarak görülüyor.

Faşistler İtalya'nın Kontrolünü Ele Geçiriyor

Faşist Gençlik Örgütü Mussloini tarafından kurulan Faşist Gençlik Örgütü.

Mussolini’nin başbakan olarak yaptığı ilk eylem, seçimleri Faşistlerin lehine yapmasına izin veren özel acil durum güçleri istemekti. Kısa süre sonra İtalyan parlamentosu, faşizm karşıtı olduğu şüphesiyle, yargılanmadan hapis cezasına çarptırıldı. Ertesi yıl polis Sosyalistleri topladı ve hükümet yayıncılık faaliyetlerini kısıtladı. Sosyalist bir milletvekili Mussolini'ye suikast planladı, ancak bir arkadaşının ihaneti girişimden hemen önce tutuklanmasına yol açtı. Bunu birkaç suikast girişimi daha izledi. 1926'da Mussolini ve hükümeti, İtalyan Faşist Gençlik Örgütü adlı bir gençlik grubu oluşturdular ve çocukları katılmaya zorladılar.

Diğer gençlik gruplarının oluşumu yasadışı hale geldi. Aynı yıl, Parlamento'nun tüm komünist üyeleri tutuklandı ve tüm sosyalist üyeler kovuldu. Herhangi bir suç nedeniyle yargılanamayan bir çok kişi beş yıla kadar gözaltında tutuldu ve ada toplama kamplarına yerleştirildi. Sinemaların hükümet propagandasını haber bülteni şeklinde göstermesi zorunluydu. Faşistler gazetelerin yüzde 66'sına sahiptiler ve röportajları kontrol ediyorlardı. Günlük editör yönergeleri yayınlıyorlar ve editörleri tutuklanmakla tehdit ediyorlardı. Gazetelerin, genel olarak destek verdikleri sürece hükümeti eleştirmelerine izin verildi.

Mussolini ve Hitler

Mussolini ve Hitler Mussolini ve Hitler'in renklendirilmiş fotoğrafı.

Mussolini ilk başta Adolf Hitler'in Almanya'sını onaylamadı, ancak zamanla ortaklıkları büyüdü ve Mussolini Yahudi karşıtı tedbirleri benimsedi. İtalya’nın 1935’te Etiyopya’yı istilasından sonra Almanya, İtalya’nın oradaki meşruiyetini tanıyan ikinci ülke oldu. Mussolini 50 bin asker sağlayarak Hitler ile birlikte, 1936'da İspanyol İç Savaşı'nda Francisco Franco ile birlikte yer aldı. 1937'de İtalya, Milletler Cemiyeti'ni Almanya ile dayanışma içinde bıraktı. Mart 1938'de Hitler, Avusturya'yı Mussolini’nin desteğiyle istila etti. Mussolini, 1938'de İtalyanları Alman Aryan ırkı kavramıyla hizalayan bir makale yazdı.

İtalya'da Yahudi karşıtı yasalar ortaya çıkmaya başladığında Almanya zayıf olduklarını hissetti, ancak Mussolini gerektiğinde ciddiyetini artırmaya hazırdı. Kısa bir süre sonra Mussolini, yabancı Yahudilerin İtalya'dan atılmasını istedi. Hitler’in 1939’da Polonya’yı istilası, İngiltere ve Fransa’nın hemen Almanya’ya karşı savaş ilan etmesine neden oldu ancak Mussolini o an tarafsız kaldı. Almanya'nın Danimarka ve Norveç'i işgali Mussolini'yi Hitler'in savaşı kazanacağına ikna etti. 22 Mayıs 1939'da İtalya ve Almanya, Eksen Güçlerini resmen oluşturan “Çelik Paktı” nı imzaladılar. Almanlar Haziran 1940'ta Fransa'ya sürüldükten sonra Mussolini İtalya'nın savaşa girişini açıkladı. Almanlar Haziran 1940'ta Fransa'ya sürüldükten sonra Mussolini İtalya'nın savaşa girişini açıkladı. İtalya, 10 Haziran 1940'ta Fransa ve İngiltere'ye savaş ilan etti.

Mussolini'ye Karşı Komplo

La Maddalena adası 1943'te Mussolini'nin La Maddalena adasınanda tutulduğu bina.

1943 yılına gelindiğinde, II. Dünya Savaşı'nda yıllarca süren kavgadan sonra İtalya, kendi vatandaşları tarafından savaşı kaybetti olarak görülüyordu. 25 Temmuz 1943'te Mussolini kendi Büyük Konseyi tarafından yetki dışı bırakıldı, kral ile yapılan bir ziyaret sonrası tutuklandı ve La Maddalena adasına gönderildi. İtalya, müttefikler ile gizli barış görüşmelerini kabul ettiğinde, Hitler ordularına İtalya'ya girme emri verdi. Bu emir, biri Almanlar tarafından işgal edilen iki İtalyan ülkesiyle sonuçlandı. Mussolini, Hitler'in kuvvetleri tarafından kurtarıldı. Alman işgali altındaki kuzey İtalya'ya götürüldü. Hitler’in kukla lideri olarak İtalyan Sosyal Cumhuriyeti’ni kurdu ve binlerce İtalyan Yahudisinin imhasına yol açtı. Müttefik kuvvetler Haziran 1945'te İtalya'ya vardı. Mussolini, sevgilisi Claretta Petacci ile İspanya'ya kaçmaya çalıştı ancak arama yapan partizanlar tarafında bulundu ve tutuklandı.

Mussolini Nasıl Öldü?

Mussolini'nin Ölümü İnfazdan sonra Benito Mussolini ve Clarice Petacci.

Mussolini'nin nasıl öldüğüne dair çelişkili hikayeler var ancak otopsi, diktatörün 28 Nisan 1945'te ölüm mangası tarafından kurşuna dizilerek öldürüldüğünü ve kurşunlardan dördünün kalbin yakınına isabet ederek derhal ölüme neden olduğunu söyledi. Hem Mussolini hem de Petacci'nin cesetleri, Milano'daki Piazzale Loreto'da baş aşağı asıldı ve insanların tekmelemesi ve tükürmesi için sergilendi. Bir gün sonra Hitler intihar etti ve ertesi hafta Almanya teslim oldu.

Mussolini'nin Ölümü Benito Mussolini, Clara Petacci ve bazı diğer faşistlerin cesetleri 29 Nisan 1945'te Milano'daki Piazzale Loreto'daki bir servis istasyonunun çatısından asıldı.


Kaynak: 1
İlginizi Çekebilir