Hangisi Daha İyi Bir Akıllı Telefon? Android mi iPhone mu?

Akıllı telefon almak söz konusu olduğunda en zor şey Android mi yoksa iPhone mu seçimi yapmak olabilir. Her ikisi de çok sayıda harika özellik sunuyorken, sadece markaları ve fiyatları bakımından farklıymış gibi görünebilirler. Bununla birlikte, daha yakından bakıldığında bazı önemli farklılıklar olduğunu görebiliriz. Bu yazımızda, hangi akıllı telefonun sizin için uygun olup olmadığına karar vermenize yardımcı olmak için bu farklılıkların bazılarını daha yakından inceleyerek size yardımcı olmaya çalışıyoruz.

18 Mayıs 2020

Donanım İncelemesi

Donanım İncelemsi

Donanım, iPhone ve Android arasındaki farkların netleştiği ilk yerdir. Apple yalnızca iPhone üretiyor, öte yandan Google, Android yazılımını Samsung, HTC, LG ve Motorola dahil olmak üzere birçok telefon üreticisine sunuyor. Premium fiyatlı Android telefonlar, donanım kalitesi açısından iPhone ile yarışabilmektedir, ancak daha ucuz Android seçenekleri için bunu söylemek imkansızdır.

Sonuç: Beraberlik

İşletim Sistemi Güncellemesi

İşletim Sistemi

Akıllı telefon işletim sisteminizin her zaman en son ve en iyi sürümüne sahip olduğunuzdan emin olmak istiyorsanız iPhone almanız gerekir. Bunun nedeni, bazı Android üreticilerinin telefonlarını işletim sistemi sürümünün en son sürümüne güncelleme konusunda yavaş olması ve kimi zama telefonlarını hiç güncellememesidir.

Sonuç: Kazanan iPhone

Uygulamalar

Uygulamalar

App Store, Google Play'den daha az uygulama sunuyor ancak seçeneğim fazla olması en önemli etken değildir. Apple hangi uygulamalara izin verdiği konusunda katıdır, oysa Google’ın Android standartları ise bu bakımdan daha rahattır. Apple'ın kontrolü çok sıkı görünse de, WhatsApp'ın sahte bir sürümünün Google Play'de yayınlandığı ve kaldırılmadan önce 1 milyon kişi tarafından indirildiği gibi durumları düşününce Apple'a bu konuda hak vermek gerekir. Bu Android tarafında büyük bir potansiyel güvenlik tehdidi oluşturuyor.

Sonuç: Kazanan iPhone

Oyun Deneyimi

Oyun Deneyimi

Apple'ın iPhone ve iPod touch gibi cihazları, on binlerce harika oyun ve on milyonlarca oyuncuyu barındıran mobil video oyun pazarında önemli bir yer tutumaktadır. Apple'ın yukarıda bahsedilen donanım ve yazılımlarının sıkı entegrasyonu, telefonlarını bazı dizüstü bilgisayarlar kadar hızlı hale getiren donanım ve yazılımları kullanarak güçlü oyun teknolojileri üretebilmesini sağlamıştır.

Sonuç: Kazanan iPhone

Diğer Cihazlarla Entegrasyon

Diğer Cihazlarla Entegrasyon

Çoğu kişi akıllı telefonlarına ek olarak bir tablet, bilgisayar veya giyilebilir cihaz kullanır. Bu insanlar için Apple daha tutarlı ve entegre bir deneyim sunuyor. Apple'ın süreklilik özellikleri, Apple Watch kullanarak Mac'inizin kilidini açmanıza, yürürken iPhone'unuza bir e-posta yazmaya başlamanıza ve evde Mac'inizde bitirmenize veya tüm cihazlarınızın iPhone'unuza gelen herhangi bir çağrıyı almasını sağlar.

Sonuç: Kazanan iPhone

Destek

Destek

İster Android isterse Apple ürünü olsun, her ürün mutlaka bir gün arızalanacaktır.Bu olduğunda, Apple kullanıcısı iseniz cihazınızı sadece eğitimli bir uzmanın sorununuzu çözmenize yardımcı olabileceği en yakın Apple Store'a götürebilirsiniz.

Sonuç: Kazanan iPhone

Akıllı Asistan

Akıllı Asistan

Akıllı telefon özelliklerinin ve işlevselliğinin bir sonraki sınırı yapay zeka ve ses arayüzleri tarafından yönlendirilecek. Bu cephede, Android'in kesin bir liderliği var. Android'in en önemli yapay zekalı akıllı asistanı, Google Asistan son derece güçlü. Siri her yeni iOS sürümü ile sürekli gelişiyor ama yine de Google Asistan'a oranla gelişmesi gerekmektedir.

Sonuç: Kazanan Android

Pil Ömrü

Pil Ömrü

Çok çeşitli Android modelleri sayesinde, ultra yüksek kapasiteli piller sunan bazı modeller de vardır. Premium bir Android model tek bir şarjla iPhone'dan çok daha uzun süre çalışabilir.

Sonuç: Kazanan Android

Kullanıcı Deneyimi

Kullanıcı Deneyimi

Telefonlarını özelleştirmek için tam kontrole sahip olmak isteyen kullanıcılar, açık kaynak olması sayesinde Android'i tercih ediyorlar. Apple ise iPhone'u çok daha sıkı bir şekilde kontrol ediyor. Buna rağmen iyi çalışan, yüksek kaliteli bir deneyim sunan ve kullanımı kolay bir telefon istiyorsanız Apple açık ara kazanır. Öte yandan, bazı potansiyel sorunları kabul etmek için esnekliğe ve seçeneğe değer veriyorsanız, muhtemelen Android'i tercih edersiniz.

Sonuç: Beraberlik

Kullanıcı Bakımı

Kullanıcı Bakımı

Apple, iPhone'da her şeyden önce şıklığı ve sadeliği vurgular. Bu, kullanıcıların iPhone'larındaki depolama alanını yükseltememeleri veya pilleri değiştirememelerinin ana nedenidir. Android ise kullanıcıların telefonun pilini değiştirmelerini ve depolama kapasitesini genişletmelerini sağlıyor.

Sonuç: Kazanan Android

Çevresel Uyumluluk

Çevresel Uyumluluk

Bir akıllı telefona sahip olmak genellikle hoparlörler, pil kutuları ve ekstra şarj kabloları gibi bazı aksesuarlara sahip olmak anlamına gelir. Android telefonlar en geniş aksesuar seçeneklerini sunar. Bunun nedeni, Android'in diğer cihazlara bağlanmak için USB bağlantı portları kullanması ve USB bağlantı portlarının hemen hemen her yerde kullanılabilir olmasıdır.

Sonuç: Kazanan Android

Güvenlik

Güvenlik

Akıllı telefonunuzun güvenliğini önemsiyorsanız, tek bir seçenek vardır: iPhone. Bunun nedenleri sayısız ve burada anlatmamız için çok uzun. Kısa olarak şu iki gerçeği göz önünde bulundurun:

  • Bir çalışmada, tüm kötü amaçlı yazılımların, virüslerin, solucanların vb. %97'si Android içindi. iPhone'a hiç saldırı gerçekleşmedi.
  • Google'ın Android ekibinin başı bile "Android'in güvenli olacak şekilde tasarlandığını garanti edemeyiz... Kötü amaçlı yazılımları tespit edecek bir şirketim olsaydı, Android'deki saldırılara da değinirdim." diyerek itirafta bukunmuştur.

Bu herşeyi açıklıyor. Ancak bu istatistiklerin iPhone'un kötü amaçlı yazılımlara karşı tamamen güvenli olduğunu belirtmek de hata olur.

Sonuç: Kazanan iPhone

Fiyat

Fiyat

Telefonunuzun maliyeti hakkında endişeleriniz varsa, muhtemelen Android'i seçersiniz. Bunun nedeni az para ödeyerek elde edilebilecek birçok Android telefon olması.

Sonuç: Kazanan Android

Sonuç

Bir iPhone veya Android telefon satın alıp almama kararı, yukarıdaki başlıklara göre en çok kazananı belirleyip seçmek kadar basit değildir. Farklı kategoriler, farklı kişiler için farklı miktarlarda geçerlidir. Mesela bazıları donanım seçimine daha fazla değer verirken, diğerleri pil ömrü veya mobil oyun oynamaya daha fazla önem verir. Her iki platform da farklı kullanım amaçları için iyi seçimlerdir. Hangi faktörlerin sizin için en önemli olduğuna karar vermeniz ve ardından ihtiyaçlarınızı en iyi karşılayan telefonu seçmeniz sizin için en iyisidir.

Sonuç: Kazanan Siz OlunKaynak: 1
İlginizi Çekebilir