En Büyük 10 Teknoloji Şirketi

Günümüz dünyasında teknoloji artık bir vazgeçilmez olarak karşımızda ve daha da güçlenerek gelecekteki yerini sağlamlaştırmaya devam ediyor. Dünyanın en önemli sektörü haline gelmiş durumda ve hayatımızı şekillendiren çok önemli bir sektör. Dolayısıyla ekonomiside bir o kadar büyük. İşte milyarları kuruş gibi gösteren o teknoloji devleri...

13 Mayıs 2020

10. IBM

IBM

Bilgisayar donanımı üretimi ve satışı ile tanınan IBM, Amerikan çok işlevli bir bilgi teknolojisi şirketidir. IBM, 1911 yılında Charles Ranlett Flint ve Thomas J. Watson tarafından kuruldu.

IBM şu anda dünya çapında 170 ülkede faaliyet göstermektedir ve bu süreçte 350 binden fazla kişiyi istihdam etmektedir. Şirket aynı zamanda bir işletme tarafından üretilen en çok ABD patenti rekorunun da sahibidir. Halihazırda bilgisayar donanımı, ara katman yazılımı, yazılım, hosting sağlama ve danışmanlık hizmetleri gibi bir çok sektörde var olmaya devam etmektedir. IBM, yıllık olarak 79,59 milyar dolar gelir elde ederken 350 binden fazla çalışanı mevcuttur.

9. Sony

Sony

Şirket, merkezi Tokyo'da bulunan bir çokuluslu teknoloji şirketidir. 1946 yılında Masaru Ibuka ve Akio Morita tarafından kuruldu. Bu şirket ilk Japon teypini yaptı ve o zamandan beri güçlü bir teknoloji devine dönüştü. Sony kesinlikle teknoloji dünyasındaki en eski ve en popüler isimlerden biridir. Üstün ev aletleri ile dünyaca tanınan Sony şirketi, hareketli görüntüler, ağ hizmetleri ve tıbbi işler gibi diğer alanlara da eşit derecede sahiptir.

Günümüzde, yıllık 81,3 milyar dolarlık gelire sahip olup 114 binin üzerindeki insana iş sağlamaktadır. Kurucuları o zamanlarda şirketin bu günkü durumunu hayal edebilirler miydi diye düşünmemek elde değil.

8. Hitachi

Hitachi

1910 yılında Odaira Namihei tarafından bir elektronik tamirhanesi olarak kuruldu. Kendini hızla geliştiren ve üretici bir şirket halini alan Hitachi aynı yıl içerisinde elektrik motorları seri halinde üretmeye başladı. Sonraki yıllarda başka ürünler de üretime eklendi. Endüstri tesisi, ev araç gereçleri ve komünikasyon sistemlerine sonradan medya cihazlarını ve de yazılımı da ekledi.

Günümüzde bir çok sektörde operasyonlarına devam etmektedir. 89,1 milyar dolar yıllık gelir ile en büyük sekizinci teknoloji şirketidir.

7. Huawei

Huawei

Huawei'nin özellikle son yirmi yılda nasıl değiştiği şaşırtıcı. 1987 yılında Ren Zhengfei tarafından kurulan Huawei'nin ana odak noktası telefon anahtarları üretmekti. Bununla birlikte, zamanla bu şirket telekomünikasyon ve danışmanlık hizmetleri gibi alanlarda da büyüdü.

Huawei, sadece Çin'in değil, dünyanın en büyük şirketlerinden biri haline geldi. Guangdong'da ikamet eden bu şirketin 2019 yıllık geliri tam 105,2 milyar dolar.

6. Microsoft

Microsoft

Windows işletim sistemi ile ünlü Microsoft, çok uluslu bir Amerikan şirketidir. Microsoft, 1975 yılında Bill Gates tarafından kuruldu ve dünyanın en büyük şirketlerinden birine dönüştü. Son yıllarda Skype ve LinkedIn dahil olmak üzere bir dizi satın alma gerçekleştiren şirket Bing, Azure, Visual Studio, Microsoft Office Suite, Edge Web Browser, Xbox gibi bir çok markaya sahip.

Kısacası Microsoft 125,8 milyar dolarlık yıllık gelir ve 140 bin üzeri çalışan ile devasa bir teknoloji şirketidir.

5. Alphabet Inc

Alphabet Inc

2015 yılında Google'ın kurumsal olarak yeniden yapılandırılmasıyla oluşturulan Alphabet Incorporated, Google yan kuruluşlarının ana şirketi oldu. Larry Page ve Sergey Brin dünyanın en büyük beşinci teknoloji şirketinin yöneticisi rolünü üstleniyorlar.

Android işletim sisteminin de sahibi olan bu dev şirketin yıllık geliri 136,8 milyar dolar.

4. Foxconn

Foxconn

Foxconn merkezi Tayvan'da bulunan ve elektronik imalat hizmetleri sektöründe faaaliyet gösteren bir çok uluslu şirket'tir . Şirket dünyanın en büyük elektronik imalat hizmetleri sağlayıcısıdır ve Çin'in en büyük ihracatçılarındandır. Müşterileri arasında çok büyük Amerikalı, Avrupalı, Japon elektronik ve bilgi teknolojileri şirketleri vardır. Şirketin ürettiği ve halk arasında en çok bilinen cihazlar ise iPad, iPhone, Kindle, PlayStation 3 ve Xbox 360.

Foxconn'un, Asya, Avrupa ve Güney Amerika'da çok sayıda fabrikası vardır. Ve bu fabrikalar dünya tüketim elektroniği piyasasının %40'ını üretmektedirler. Şirket 800 binden fazla insana iş sağlarken, yıllık geliri 149,9 milyar dolardır.

3. Samsung

Samsung

1938 yılında Lee Byung-Chul tarafından kurulan Samsung, merkezi Güney Kore'nin Seul şehrinde bulunan çok uluslu bir holdingtir. Başlangıçta bir ticaret şirketi olarak kurulan Samsung, yıllar içinde önemli bir dönüşüm aşamasından geçti.

Kuruluşundan otuz yıl sonra, şirket gıda işleme, tekstil, sigorta, menkul kıymetler ve perakende gibi farklı alanlara girerek büyük bir çeşitlilik gösterdi. Samsung, 1960'lı yılların sonlarında elektronik endüstrisinde görücüye çıktı, bunu inşaat ve gemi inşa endüstrileri izledi. Bu kadar emeğin hakkını alan Samsung'un yıllık geliri 221,6 milyar dolardır.

2. Amazon

Amazon

Amazon, dünyanın En Büyük 10 Teknoloji Şirketi listemizde ikinci sırada yer alıyor. ABD'de ikamet eden Amazon, Amerikalı çok uluslu bir teknoloji şirketidir. Eskiden Cadabra olarak anılan Amazon 1994 yılında Jeff Bezos tarafından Washington Bellevue'de kuruldu.

Gerek toplam satış hacmi, gerekse piyasa değeri açısından dünyanın en büyük alışveriş sitesidir. Adını dünyanın en büyük nehri olan Amazon Nehri'nden alır. Şirket 600 bin üzeri istihdam sağlarken, yıllık 232,9 milyar dolar gelir sağlamaktadır.

1. Apple

Apple

Listemizdeki bir numara, dünyaca ünlü Apple. Merkezi Kaliforniya, ABD'de bulunan Amerikan çok işlevli teknoloji şirketi şüphesiz dünyanın en büyüğü olmasa da en büyük şirketlerinden biridir. Apple, 1 Nisan 1976 yılında Steve Jobs, Steve Wozniak ve Ronald Wayne tarafından Apple I kişisel bilgisayar kitini satmak amacıyla kuruldu.

En bilinen donanım ürünleri Mac serisi bilgisayarlar, iPod müzik çalar, iPhone akıllı telefon, iPad tablet bilgisayar ve Apple Watch adlı akıllı saattir. Dünyanın bir numaralı teknoloji şirketinin yıllık geliri 265,6 milyar dolardır.

İlginizi Çekebilir