Fabrikadan Soframıza: Tavuğun Yolculuğu

Tavuk deyip geçmemek lazım. Binlerce yıl önce vahşi ataları evcilleştirilerek bu gün çiftliklerde beslediğimiz evcil tavuklarımıza dönüştüler. Tavuk eti, evcilleştirilmiş tavuktan elde edilen beyaz bir et çeşidi olup günümüzde dünyanın bir numaralı protein kaynağıdır. Izgara, yahni, yağda veya fırında kızartma gibi bir çok yöntemle hazırlanabilen bu kanatlı dostlarımız hakkında öğreneceğimiz çok şey var. İşte fabrikadan soframıza kadar tavuğun yolculuğu başlıyor...

13 Mayıs 2020

Fabrikaya Yolculuk

Tavuklar Fabrika Yolunda Tavukların fabrikaya nakliyesi yapılırken.

Piliçlerin pazar ağırlığına ulaşması genellikle yedi haftaya kadar sürer. Uygun boyuta ve ağırlığa ulaştıktan sonra, insani bakım konusunda eğitilmiş işçiler ihtiyaç sayısınca tavukları toplayıp fabrikaya gönderir.

Kesilmesi

Kesilmesi

Tavuklar işleme tesisine vardıktan sonra hareketli bir hatta ayaklarından dikkatlice askıya alınırlar. Daha sonra kesilmek üzere bant boyunca ilerlerler. Ülkemizde çoğu fabrikada İslami Usüller gereği elle kesim yapılsa da, dünyada makine kesimi oldukça yaygındır.

Tüylerinin Yolunması

Tüylerinin Yolunması

Kesim işleminden sonra tavuk, tüylerini yumuşatmaya yardımcı olmak için tasarlanmış bir sıcak su banyosunana daldırılır. Tüy giderme işlemi, tüyleri çıkarmak için tavuğun etrafında dönen yüzlerce küçük kauçuk bir makine tarafından gerçekleştirilir. Tüyler alındıktan sonra, iç organları ve ayakları alınmak üzere hatta ilerlemeye devam ederler.

Not: Tavuğun her bir parçası kullanılır. Örneğin, tavuk ayağı Asya ülkelerinde tüketilmek üzere gönderilirken, tüyler bazı hayvan yemlerinde protein olarak işlenir ve kullanılır.

Temizlenmesi ve Soğutulması

Temizlenmesi ve Soğutulması Tavuklar temizlendikten sonra soğutulmaya giderken.

Organlar çıkarıldıktan sonra, karkaslar incelenmeden önce temizlenir. Bakterileri daha da azaltmak için ek bir önlem olarak, her kuşa su ve organik bir durulama uygulanabilir. Kalite, gıda güvenliği ve sağlıklılık açısından bir kez daha denetlenen tavukların, taze ve temiz tutulmak için daha düşük bir sıcaklığa soğutulması yapılır ardından sınıflandırılmak için yolculuklarına devam ederler.

Sınıflandırılması

Sınıflandırılması Tavukların hasar durumlarına göre sınıflandırılması.

Her bir tavuk optik görüntüleyiciye sahip otomasyon sistemi tarafından taranıyor ve kusurlu olup olmadığı belirleniyor. Duruma göre ilerleyeceği hat belirleniyor. Örneğin herhangi bir yerinde hasar olan tavuk, bütün tavuk bölümüne ilerlemiyor. Kusursuz olan parçalarının kullanılabileceği başka bir hatta alınıyor. İşlenmesi için belirlenen hatta varan tavuk...

İşlenmesi

İşlenmesi Tavukların ihtiyaca göre işlenmesi.

Uygun şekilde test edildikten sonra, parçalanır ve çeşitli farklı ürünleri barındırmak için kemiklerinden ayrılır. İşleme tesisine bağlı olarak, bu ürünler mağazalarda satılan taze veya dondurulmuş tavuğu, restoranlarda kullanılan veya ihraç edilen tavuğu içerebilir. Bunlara en çok pirzola, kalça, but, kanat, göğüsler ve daha fazlası gibi yerel marketlerde en çok görülen köpük tepsi paketlerinde satılan pratik ürünler dahildir. Tavuklar bu aşamadan sonra nihai işlem olan paketlemeye aktarılıyorlar.

Mikrobiyoloji Testi

Mikrobiyoloji Testi Mikrobiyoloji testinin yapılması.

Tavuklar işlendikten sonra, tavuk üzerinde gıda güvenliğini kesin olarak sağlamak için mikrobiyolojik testler yapılır. Buna Salmonella gibi mikroorganizma testleri de dahildir. Tavuğun daha önce belirlenmiş tat, koku ve renk gibi standartlarda olması içi gereklidir. Bu aşamayı da geçen tavuklar paketlenmek için hazırdır.

Paketleme

Paketleme Tavuklar el değmeden paketlernirken.

Tavuk parçalara ayrıldıktan sonra, köpük tepsilere paketlenir ve sarılır. Sarılı ürün daha sonra hem tüketici hem de müşteri beklentilerini karşıladığından emin olmak için tekrar denetlenir. Böylece son tüketiciye ulaştırılmak için hazır hale gelmiş olur.

Son Tüketiciye Ulaştırma

Süpermarketlerdeki Tavuklar Süpermarkette son tüketiciye ulaşmayı bekleyen tavuklar.

Tavuklar yumurtadan çıktı, yetişkinliğe ulaşıp fabrikanın yolunu tuttular, kesildiler, tüyleri yolundu, temizlendi, donduruldu, sınıflandırıldı, işlendi ve paketlendi. Nihayetinde tekrar tırlara yüklenip süpermarketlerdeki yerlerini bizler için aldılar. İşte tavuğun yolculuğu böylelikle son buluyor.Kaynak: 1 2
İlginizi Çekebilir