Nesli Tükenmek Üzere Olan 12 Tür

Nesli tükenmekte olan türler; habitat kaybı, kaçak avlanma ve istilacı türler gibi çoğu insan kaynaklı faktörler nedeniyle risk altında olan canlılardır ve dünya çapında veya belirli bir bölgede yakın gelecekte tamamen yok olma olasılıkları çok yüksektir. Uzun yıllar boyunca aramızda görmek istediğimiz bu canlılara dikkat çekmek için listemizi hazırladık.

13 Mayıs 2020

Büyük Beyaz Köpek Balığı

Büyük Beyaz Köpek Balığı

Büyük ve güçlü yırtıcı hayvanlar olarak, büyük beyaz köpek balıkları deniz gıda zincirinin üstünde önemli bir rol oynar. Şöhretine rağmen, büyük beyaz köpekbalığının biyolojisi ve davranışı hakkında çok az şey biliniyor. Yüzlerce insan tarafından yüzgeçleri ve dişleri için avlandığından dolayı büyük beyaz köpekbalıklarının sayıları azalıyor. Büyük beyaz köpek balığı genellikle ticari balıkçılar tarafından avlanır ve ayrıca plajları koruyan ağlara takılmaları en büyük yaşam tehditleridir.

Köpekbalıkları etiketlenerek hareketleri uydu ile takip edilir. Ayrıca davranışlarıyla ilgili bu bilgiler toplanarak alınan önlem planları çeşitli uluslararası kuruluşlar tarafından yürütülmektedir.

Kutup Ayısı

Kutup Ayısı

Kutup ayıları besin zincirinin en üstündedir ve deniz ortamının genel sağlığında önemli bir role sahiptir. Binlerce yıl boyunca kutup ayıları Arktik halkların kültürlerinin ve ekonomilerinin önemli bir parçası olmuştur. Kutup ayıları varlıkları için deniz buzuna bağımlıdır ve iklim değişikliğinden doğrudan etkilenmektedirler.

İklim değişikliği nedeniyle deniz buzu habitatı kaybı kutup ayılarının hayatta kalması için en büyük tehdittir. Diğer önemli tehditler kutup ayısı-insan çatışmaları, sürdürülemez avlanma ve endüstriyel etkilerdir. İklim değişikliği kutup ayılarını karada daha uzun zaman geçirmeye zorladıkça, Arktik kıyı toplulukları ve Arktik'te çalışan diğer insanlarla daha sık temasa geçerler. Ne yazık ki, bu etkileşimler bazen hem insanlar hem de ayılar için kötü bir şekilde sona ermektedir.

Kar Leoparı

Kar Leoparı

Kar leoparının güçlü yapısı, büyük dik yamaçları kolaylıkla ölçeklendirmesini sağlar. Arka ayakları kar leoparına vücudunun altı katına sıçrayabilme yeteneği verir. Kar leoparları, dünyadaki en zorlu koşullardan bazılarında yaşamak için gelişti. Büyük siyah rozetlerle lekelenmiş beyaz-gri paltoları, Orta Asya'nın sarp ve kayalık dağlarıyla mükemmel bir uyum içindedir.

Kar leoparları hem üst yırtıcı hem de yüksek irtifa yaşam alanlarının sağlığının bir göstergesi olarak önemli bir rol oynar. Kar leoparlarının nüfusu artarsa, sayısız diğer türler de olumlu etkilenir. Avcılık, habitat kaybı ve misilleme cinayetleri günümüzde popülasyonu 4 bin ila 6 bin beş yüz arasında olduğu tahmin edilen bu bu büyük kedinin tehdit altında olmasının ana nedenleridir.

Siyah Gergedan

Siyah Gergedan

Gergedanlar, neredeyse yaşayan fosiller olan en eski memeli gruplarından biridir. Habitatlarında ve Namibya gibi ülkelerde, gergedanlar ekoturizmde oynadığı rolle önemli bir gelir kaynağıdır. Siyah gergedanların korunması amacıyla büyük arazi blokları kontrol altında tutulur. Bu, filler dahil olmak üzere diğer birçok türe yarar sağlar.

Siyah gergedanların karşılaştığı tüm tehditlerden kaçak avcılık en ölümcül olanıdır. Siyah gergedanların, gergedan boynuzu yasadışı ticareti için kazançlı hedefler haline getiren iki boynuzu var. Kenya ve Tanzanya üzerinden başlayan gergedan boynuzu kaçak avlanma dalgası, Zambezi Nehri'ne kadar Zambiya'nın Luangwa Vadisi boyunca güneye devam etti ve Zimbabve'ye yayıldı. Siyah gergedanlar günümüzde, boynuzları halk ilaçlarında kullanan bazı Asya tüketicilerinden gelen artan talep ve kaçak avcılık nedeniyle kritik bir tehlike altındadır.

Saola

Saola

Saola, Mayıs 1992'de Vietnam Orman Bakanlığı ve DSÖ'nün kuzey orta Vietnam'daki ortak bir araştırması sırasında keşfedildi. Ekip, bir avcının evinde alışılmadık uzun, düz boynuzlu bir kafatası buldu ve bunun olağanüstü bir şey olduğunu anladı. Bulgular, 20. yüzyılın en görkemli zoolojik keşiflerinden biri olduğunu kanıtladı. Saola genellikle Asya unicornu olarak bilirinir. Keşfinden bu yana yirmi yılda esrarengiz saola hakkında çok az şey biliniyor. Bilim adamları bugüne kadar vahşi doğada sadece dört kez saola belgelediler.

Tarım, plantasyonlar ve altyapı çalışmaları için ormanlar testere altında kayboldukça, saola daha küçük alanlara sıkıştırılıyor. Bölgedeki hızlı ve büyük ölçekli altyapının yarattığı ilave baskı saola habitatını da parçalamaktadır. Çevreciler, bunların avcıların bir zamanlar saola'nın dokunulmamış ormanına kolay erişmesine izin verdiğinden endişe ediyorlar ve gelecekte genetik çeşitliliğin azalmasına yol açmasından çekiniyorlar.

Şahin Gagalı Kaplumbağa

Şahin Gagalı Kaplumbağa

Şahin gagalı kaplumbağa dar, sivri gagasıyla adlandırılır. Ayrıca kabuklarının kenarlarında tırtıklı bir görünüm oluşturan ve üst üste gelen ölçeklerin ayırt edici bir deseni vardır. Bu renkli ve desenli kabuklar onları oldukça değerli kılıyor ve pazarlarda yaygın olarak "kaplumbağa kabuğu" olarak satılıyor. Esas olarak mercan resiflerinde, çoğunlukla dünyanın tropikal okyanuslarında bulunurlar. Resifteki yarıklardan çıkarmak için dar sivri gagalarını kullanarak çoğunlukla süngerlerle beslenirler, aynı zamanda deniz anemonları ve denizanası da yerler.

Deniz kaplumbağaları, dünya üzerinde var olan ve son 100 milyon yıldır denizlerimizi dolaşan bir grup sürüngenin yaşayan temsilcileridir. Deniz ekosistemlerinde temel bir bağlantıdır. Mercan resifleri ve deniz otu yatakları sağlığının korunmasına yardımcı olurlar. Buna rağmen maalesef diğer deniz kaplumbağaları gibi, şahin gagalı da yuvalama ve beslenme habitatlarının kaybı, aşırı yumurta toplama, balıkçılıkla ilgili ölümler, kirlilik ve kıyı gelişimi nedeniyle tehdit altındadır. Bununla birlikte, en çok yaban hayatı ticareti tarafından tehdit edilmektedir.

Orangutan

Orangutan

Kendine özgü kırmızı kürkü ile bilinen orangutanlar, zamanlarının çoğunu ağaçlarda geçiren en büyük ağaç memelileridir. Uzun, güçlü kolları ve kavrayabilen elleri ve ayakları dalların arasından geçmelerine izin verir. Bu büyük maymunlar genlerimizin %96.4'ünü paylaşıyor ve son derece zeki yaratıklardır. Orangutan adı Malay dilinde "orman adamı" anlamına gelir. İkamet ettikleri ova ormanlarında orangutanlar yalnız olarak yaşarlar.

Orangutanlar avcılar için kolay bir hedef çünkü büyük ve yavaş hedeftirler. Tarım alanlarına taşındıklarında ve mahsulleri yok ettiklerinde, yiyecek veya misilleme amacıyla öldürülürler. Bu genellikle orangutanlar ormanda ihtiyaç duydukları yiyecekleri bulamadıklarında ortaya çıkar. Evcil hayvan ticareti de büyük bir sorundur. Tayvan'da yasanın son zamanlarda uygulanması, orangutanların ithalatını azalttı, ancak ticaret hâlâ orangutanlara evcil hayvan olarak talep edilen Endonezya'da bir tehdit olmaya devam ediyor. Kalimantan'da (Endonezya Borneo) orangutan kafatası ticareti de vardır.

Körfez Muturu

Körfez Muturu

Dünyanın en nadir deniz memelisi olan körfez muturu, nesli tükenmenin eşiğinde. Bu mutur cinsi 1958'e kadar keşfedilmedi ve yarım asırdan biraz fazla bir süre sonra, onları sonsuza dek kaybetmenin eşiğine geldik. Körfez Muturu, Meksika'nın Kaliforniya Körfezi'ndeki deniz koruma alanlarında yasadışı balıkçılık operasyonları tarafından kullanılan sularda genellikle balıkçı ağlarına yakalanır ve boğulur. Nüfus son birkaç yılda büyük ölçüde düştü ve şu an 10 kadar körfez muturu mevcuttur.

Kara Ayaklı Gelincik

Kara Ayaklı Gelincik

Bir zamanlar küresel olarak tükenmiş olduğu düşünülen kara ayaklı gelincik geri dönüş yapıyor. Son otuz yıldır, birçok devlet, hayvanat bahçesi, koruma örgütleri ve özel toprak sahiplerinin ortak çabaları kara ayaklı gelinciklere hayatta kalmak için ikinci bir şans verdi. Bugün, kurtarma çabaları Kuzey Amerika'da yaklaşık 300 kara ayaklı gelinciğin geri kazandırılmasına yardımcı oldu. Kara ayaklı gelincik kurtarmak için büyük adımlar atılmış olsa da, yaşam alanı kaybı ve hastalıklar, bu son derece tehlikede olan türler için tehdit olmaya devam etmektedir.

Habitat kaybı ve hastalıklar, kara ayaklı gelinciklerin iyileşmesini tehdit eder. Yeniden üretim alanları ve hastalıklardan korunma olmadan, siyah ayaklı gelincikleri kurtarmak zor olmaya devam ediyor.

Amur Leoparı

Amur Leoparı

İnsanlar genellikle Afrika'nın ovalarındaki leoparları düşünürler, ancak Amur leoparı Rusya'nın ılıman ormanlarında hayata adapte olmuştur. Diğer leoparlara benzer şekilde, Amur leoparı saatte 60 km hıza kadar koşabilir. Bu inanılmaz hayvanın yatay olarak 5,8 metreye ve dikey olarak 3 metreye kadar sıçradığı bildirilmiştir.

Amur leoparı ekolojik, ekonomik ve kültürel açıdan önemlidir. Yaşam alanının korunması, Amur kaplanları ve geyik gibi av türleri de dahil olmak üzere diğer türlere de yarar sağlar. Doğru koruma çabalarıyla, onları geri getirebilir ve bölgenin uzun vadeli korunmasını sağlayabiliriz.

Dugong

Dugong

Dugonglar, Hint Okyanusunda, Doğu Afrika'da, Kızıldenizde, Güneydoğu Asya kıyılarında, Avustralya'nın kuzey kıyılarında ve Hindistan'ın batı sahillerinde yaşarlar. Genellikle "deniz inekleri" olarak bilinen dugonglar, Hint ve Batı Pasifik Okyanusunun sığ kıyı sularındaki deniz çayırlarında barışçıl bir şekilde otlarlar.

Dugong'lar, kıyı gelişimi veya su kirliliğine neden olan endüstriyel faaliyetler nedeniyle deniz çayırı habitat kaybı veya bozulması nedeniyle tehdit altındadır. Yemek için yeterli deniz çayırı yoksa, dugong normal olarak üremez. Bu, sığ su deniz yaşam alanlarının korunmasını çok önemli hale getirir. Ayrıca genellikle balık ağlarına yanlışlıkla dolaşarak canlarından olurlar.

Dev Panda

Dev Panda

Dev panda, ayıgiller familyasından, beyaz postu üzerinde bölge bölge siyah büyük benekleri olan, iri, nesli tehlikede olan bir ayı türüdür. Küçük pandadan ayrıt edebilinmesi için büyük panda veya sadece bambu ile beslendiğine dikkati çekmek için bambu ayısı da denilir.Pandalar çoğunlukla güneybatı Çin'in dağlarında yüksek ılıman ormanlarda yaşarlar ve neredeyse tamamen bambuya bağlı yaşarlar. Bambuların hangi bölümünü yediklerine bağlı olarak, her gün yaklaşık 26 ila 84 kilo yemelidirler.

Çin’in Yangtze Havzası pandanın birincil yaşam alanını elinde tutuyor. Altyapı gelişimi panda popülasyonlarını gittikçe parçalara ayırmakta, izole etmekte, pandaların yeni bambu ormanları ve potansiyel dostlar bulmasını engellemektedir. Orman kaybı, pandaların hayatta kalmak için ihtiyaç duydukları bambuya erişimini de azaltır. Çin hükümeti 50'den fazla panda rezervi oluşturdu, ancak toplam vahşi panda nüfusunun sadece% 67'si rezervlerde yaşıyor ve toplam habitat alanının% 54'ü korunuyor.Kaynak: Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF)
İlginizi Çekebilir